Mária Lomnická

 „

S obľubou hovorím, že som „vyliečený workoholik“ :-). Ergonómia je moja profesia i hobby . Baví ma otvárať oči, vyvolávať AHA-efekty a viesť ostatných k radosti z pohybu a zlepšovaniu kvality života.

Cesta za kvalitnejším životom začala cez moje vlastné telo, ktoré bolo značne pokrivené dlhoročným písaním seminárnych prác a v pracovnom živote tvorbou projektov. A aby to nestačilo, svoje už dosť vyčerpané a stiahnuté svaly som vystavovala pomerne náročným športovým aktivitám, pričom som si myslela, ako skvele mu kompenzujem sedavé zamestnanie.

Popri tom pracovnom zapálení som sa začala venovať vedomému pohybu, hľadala som cesty, ako z toho večného kruhu von. Cez spoznávanie princípov fungovania tela, ergonómiu, meditácie, som sa dostala až do bodu, kedy sa mi začal zmenil vzťah k sebe samej. Naučila som sa rešpektovať hranice svojho tela a ono mi to začalo vracať.

Vďaka kurzom a rozšíreniu znalostí som získala úplne nový pohľad na pohyb a zdravé držanie tela, ktoré som začala aplikovať do kancelárskeho života. Každý dôsledok (bolesť) má svoju príčinu (napríklad zlý sed) a podľa toho som sa začala k sebe správať. Už po mesiaci mi výrazne ustúpili bolesti pod pravou lopatkou a v oblasti krčnej chrbtice.

Jedným z mnohých pozitívnych výsledkov je, že pracujem efektívnejšie a robím omnoho menej chýb.

To bolo v roku 2013 a odvtedy som prešla výraznou cestou zmeny postoja k vlastnému telu. Pochopila som, že ak nedám telu priestor, nemôže ho dať ani ono mne. Naučila som sa rešpektovať biorytmus, potrebu pohybu i odpočinku. Vnímať súvislosti a hľadať vo veciach nielen logiku, ale aj vnútorné pocity.

Dúfam, že Vás môj príbeh inšpiroval na ceste k hľadaniu vlastnej rovnováhy. Veľmi rada Vám v tom pomôžem vďaka vlastným skúsenostiam.