Nahrávam Udalosti

SLOBODA

Cesta Vedomého Muža

Počas 4 dní slobody spolu zažijeme intenzívnejší workshop dvojitého holotropného dýchania, ktorý je pozvánkou k vlastnému liečeniu, sebaspoznávaniu a evolúcii. Holotropné dýchanie nám pomáha spojiť sa s koreňmi našich emočných a psychosomatických výziev, ale aj našej Osobnej Sily a odvahy. Počas tohto workshopu zažijeme štyri sedenia – dve ako dýchajúci a dve ako “sitter”, partner dýchajúceho. Hlbšie cítenie seba samého a zmené stavy vedomia nám pomáhajú k napojeniu sa na vlastnú vnútornú múdrosť, liečivú inteligenciu tela a transformačnú silu. Táto vlastná vnútorná múdrosť nás vedie k častiam nášho bytia, ktoré zadržujú určitý energetický náboj a sú pripravené byť zprocesované a integrované kreatívnym spôsobom.

PROGRAM:

Štvrtok:
Začneme o 17:00 otvorením kruhu a úvodom do holotropného dýchania a transpersonálnej psychológie

Piatok/Sobota:
Absolvujeme 4 dýchania, dve holotropné sedenia denne. Dva krát ako dýchajúci a dva krát ako “sitter”. Fyzické cvičenia, zdielanie, dokumenty, filmy,…

Nedeľa:
Záverečný kruh, zdieľanie a praktické informácie k ďalšej integrácii a sebastarostlivosti po workshope. Približný koniec o 13:00, obed

O TÉME:

 Sloboda je slovo, ktoré každý môže chápať po svojom. Dokonca sa kvôli slobode vieme pohádať. Dokonca by sme vedeli kvôli slobode jeden druhého zabiť. Tak silná je to energia a jej potenciál. Už Platón hovoril o slobode a energii za ňou, vo svojej Alegórii o jaskyni.

Jeden muž sa akoby prebudil zo sna a uvedomil si ilúziu, v ktorej sa nachádzal. Uvolnil sa z reťazí a uvedomil si svoju predošlú neslobodu. Rozpoznal mechanizmus vytvárania ilúzie tieňov na stenách jaskyne. Odišiel z toho priestoru a našiel východ z jaskyne. Keď vyšiel, uvedomil si, že tam vonku je omnoho väčší a slobodnejší svet. Svieži vzduch, slnko, prenádherné farby bytia prepojené v nekonečnej sieti. Spomenul si však náhle na svojich prikovaných priateľov v jaskyni. Chcel im to celé ukázať. Vrátil sa za nimi a chcel im povedať, čo videl tam vonku. Ale pritom ako im to chcel vysvetliť, čo ich čaká von, jeho priatelia, stále prikovanými reťazami o krk ho vysmiali. Neskôr sa naň nahnevali. Dokonca ho chceli zabiť. Nechceli prísť o svoju slobodu.

Tento príbeh nám pripomína pradávnu cestu slobody. A aj to, že každý človek v spoločnosti môže slobodu vnímať veľmi, veľmi rozdielne. Cesta za slobodou je veľká ako život sám.

Tento príbeh vcelku dosť pripomína pôrodný proces. Počas víkendu si predstavíme rôzne príbehy a filmy, v ktorých je obsiahnutý perinatálny proces. Náš vstup do tejto reality. Podľa mnohých, naša základná iniciácia, ktorú si stále vedomo, či nevedomo spracúvame. Hľadáme svoju, hlboko osobnú cestu von z jaskyne, cestu ku slobode.

Pre každého z nás je sloboda niečo iné. Každý z nás si musí na svoju slobodu prísť sám. Čo pre nás znamená a ako ju budeme žiť. Niekedy však v našich dňoch býva celkom tma. Ako v temnej noci duše. Ak by sme sa stratili v tmavom lese života, je fajn keď nám niekto ponúkne baterku, ukáže mapu. Pôjde sa nám možno o čosi lahšie, možno sa nebudeme točiť toľko v kruhu, tak dlho.

Masculínny princíp hľadá slobodu celým svojim bytím. Hľadá svoje uvoľnenie. To je základná energia, ktorú hľadá veľa mužov cez orgazmus, pivo, futbal, hory, pohyb, peniaze, stavbu domu, deti, smrť,… Hľadá ju aj masculínna energia v ženách. Ale my budeme mať mužské stretnutie, tak ostaneme pri mužoch.

Počas workshopu si predstavíme mapu ku slobode podľa Stanislava Grofa, jeho perinatálne bazálne matrice, ale aj iné prístupy v rámci transpresonálnej psychológie v kontexte cesty muža.

Stan Grof bol jedným zo zakladateľov transpersonálnej psychológie a v rámci tejto organizácie pôsobilo a stále pôsobí veľa ľudí. Boli, alebo stále to sú tibetskí budhisti, psychoterapeuti, praktikanti šamanizmu, fyzici, astrológovia, matematici, tanečníci, praktikanti jogy, alebo bojových umeni, vippassany, a podobne. Je to naozaj bohatá paleta ľudí a prístupov k jednému. Slobode.

Každý tak trochu inak a predsa spoločne. Jednou z nich bola aj Angeles Arien, antropologička a edukátorka. Veľmi intenzívne skúmala pôvodné šamanské tradície. Uvedomila si, že tradície po celom svete čerpajú zo štyroch archetypov, ktoré človeku umožňujú žiť v harmónii a rovnováhe so svým prostredím a so svojou vlastnou vnútornou povahou: z archetypu bojovníka, liečiteľa, vizionára a učiteľa.

Pretože každý archetyp vychádza z najhlbších mytických koreňov ľudstva, môžeme aj my dnes využiť ich múdrosť. Ak sa naučíme ich prijať a žiť s nimi v súlade, začneme liečiť samy seba a aj náš roztrieštený svet. Počas víkendu si ukážeme ako nám holotropná prax môže pomôcť k rozvíjaniu nasledovných archetypov a ich kvalít:

 1. Byť viditeľný a byť prítomný. Ak sme prítomný, umožní nám to prístup k ľudským zdrojom sily, prítomnosti a komunikácie. To je cesta bojovníka.
 2. Venovať pozornosť tomu, čo má srdce a zmysel. Ak venujeme niečomu pozornosť, otvára nás to ľudským zdrojom lásky, vďačnosti, ocenenia a potvrdenia. To je cesta liečiteľa.
 3. Hovoriť pravdu bez obviňovania a odsudzovania. Nesúdiaca pravdivosť udržuje našu autentickosť a rozvíja našu vnútornú víziu a intuíciu. To je cesta vizionára.
 4. Byť otvorený výsledku, nie pripútaný k nemu.Otvorenosť a nepripútanosť nám pomáhajú obnoviť ľudské zdroje múdrosti a objektívnosti. To je cesta učiteľa. 

Podľa mnohých šamanských tradícii je optimálne zdravie chápané ako vyvážené vyjadrenie týchto archetypov. Pôvodné národy pokladajú priamo za životne dôležité, aby človek bol vyrovnaný v týchto štyroch oblastiach tak, aby dokázal rovnako viesť, liečiť, vidieť a učiť.

Počas workshopu holotropného dýchania si povieme niečo viac o tejto veľmi komplexnej praxi. Aj keď je táto prax veľmi holistická, stále zároveň dbá na detail vecí. Zmysel pre detail nám môže ukázať miesto potencionálnej energie, liečenia a evolúcie. Preto je holotropná prax mnoho krát kombinovaná s meditačným úsilím. My túto meditačnú, integrálnu holotropnú prax voláme „Systém umiestnenia pozornosti“. Počas spoločných dní si o tom bližšie povieme, ale hlavne to dáme do pohybovej interaktívnej praxe. Krok za krokom si povieme, ale aj fyzicky ukážeme, ako to súvisí s rozvíjaním a kultivácii základných archetypov v nás. Ako sa dá holotropnou praxou rozvíjať hlbší pocit slobody. Nie len fyzicky, ale aj emocionálne a duševne.

O facilitátorovi:

Martin Ďuriš je pohybovo-somatický terapeut a lektor, ktorý sa špecializuje na integrálnu holotropnú prax a vedomú pohybovo-somatickú prácu, ako nástroj pre hlbšie seba-spoznávanie a rozvoj. Úprimne ho zaujíma téma zdravia ako taká, v jeho mnohých podobách. Vo Veľkej Británii študoval Health & Physical Activity Foundation Degree. Tento smer je zameraný na “health promotion”. Základnou témou je rozvoj jedinca a komunity cez fyzickú aktivitu a umenie. Táto téma ostáva aj naďalej jeho hlavným zámerom a predmetom ďalšieho štúdia.

Základ jeho práce tvorí integrálna jogová terapia, ktorú vyštudoval pod vedením Dr.Ganesha Mohana a Dr. Güntera Niessena, ktorí efektívne prepájajú múdrosť odkazu jogy a užitočné poznatky modernej medicíny. Jeho život a spôsob práce veľmi ovplyvňujú prístupy k telu a vedomiu človeka, ktoré pochádzajú z rôznych tradícií múdrosti, bojových umení a šamanizmu. Tieto princípy môžeme nájsť aj v modernej medicíne, osteopatii, či súčasných pohybovo-somatických terapeutických smeroch. Zjednocujúci princíp, ktorý spája to prastaré, s tým súčasným, je pohyb vody, dotyk, frekvencia a rešpekt voči sile Vnútorného Liečiteľa, ktorú ma k dispozícii každý z nás. A práve tieto princípy, tvoria základ Martinovej práce.

Martin je facilitátorom holotropného dýchania a integrálnej holotropnej terapie. Grof Transpersonal Training je zameraný na transpersonálnu psychológiu, zmenené stavy vedomia, hlbšiu prácu s telom a vedomím. Veľkou inšpiráciou je pre neho aj naďalej proces orientovaná práca a nasledovanie živosti Poľa. Martin pristupuje ku klientom celostným prístupom, kde logicky a citlivo spája poznatky a princípy z rôznych smerov východu a západu, ktoré podporujú zdravie človeka a komunity.

www.martinduris.sk

Čo prináša projekt Vedomý muž:

Počas série víkendov sa stretnete so sebou samým. S najhlbšími strachmi a nevypovedanými vecami. Dostanete sa na koreň veci. Vyliečia sa staré zranenia a obnoví sa zdravé sebavedomie. Ukážeme si vo veľa prípadoch ako zmeniť myslenie a pochopiť svoje slabosti a urobiť z nich silný základ tvorcu. Podporíme sebadôveru a silu zodpovednosti. Cez vlastné pochopenia, zdieľania, vedomosti a zážitky nájdeme vnútorné poznanie, ktoré nám ukáže svoje miesto v tejto dobe.

Po stáročia sa muži vyberali na lov a do bojov. Chodili a porovnávali svoju silu a dokazovali mužnosť. Dnešná doba je iná. Nie sú potrebné dobývania okolitých zemí. Nie je potrebné loviť a bojovať o prežitie. Boj ako taký pomaly končí a nastáva väčšia forma zdieľania a vzájomnej podpory.

Niektorí z nás sa posunuli do takej miery, že im starý spôsob myslenia, žitia a bytia nedáva zmysel. Poniektorí z nás chodia naďalej do prác, ktoré nás až tak nebavia, no prinášajú nám obživu pre naše rodiny.

Chceme byť lepšími v partnerstvách alebo hľadáme ideálnu ženu pre spolužitie. V kruhu si rozoberieme podstatu partnerstiev ako takých a prehĺbime ich dôležitosť.
Všehochuť života nám ukazuje svoje bezhraničné možnosti. Jedinou obmedzujúcou sme my samy vo svojej nevedomosti a strachu. Poďme sa preklenúť do aktívneho tvorenia a akcie, ktorá chce odhodlanie a sebadôveru konať.

Vedomý muž je činný, aktívny mierotvorca, ktorý preniká do vecí a stáva sa vykonávateľom ich podstaty. Svojou silou mení veci a prináša nové do rodiny, partnerstiev, pracovných aj priateľských vzťahov.

Cyklus Vedomý Muž je rozdelený do

 • 7 stretnutí
 • 7 cností  ODVAHA – STRACH, SILA, MÚDROSŤ, LÁSKA, SLOBODA, MIER, PARTNERSTVO, ktoré sprevádzajú
 • 7 lektori.

Každý víkend má svoju tému, ktorou prechádzame zážitkovými cvičeniami, metodikami a osobnými skúsenosťami. Po ukončení ti garantujem, že budeš iný, viac sebavedomý, hĺbavejší, šťastnejší a pokojnejší. Viac informácií o celej Ceste vedomého muža nájdeš TU.

Organizačné informácie

Začíname 29.9.2022 od štvrtku 17:00 do nedele 13:00

Miesto: Prameň Života – Cinobaňa

Cena: 160,- lektorné + 175,- ubytovanie, strava a správcovský poplatok spolu 335,- eur

Ubytovanie a strava:
Plná penzia, ubytovanie

Registrácia: 

 • pošli 175 € do 17.9.2022 na č.ú. IBAN: SK72 8360 5207 0042 0314 9428 , do poznámky daj svoje meno
 • prihlás sa na brano@vedomaskola.sk alebo 0949 502 174

Storno podmienky

V prípade neúčasti sa storno poplatky účtujú nasledovne:
 • v prípade storna do 7 dní pred začatím akcie, prepadá 100% zálohy
 • v prípade storna do 14 pred začatím akcie, prepadá 50% zálohy
 • v prípade storna viac 14 pred začatím akcie sa záloha vracia v plnej čiastke

Zdieľaj na Facebooku!