Prirodzenou vlastnosťou nášho tela je prežiť čo najjednoduchšie.

Vnútorné nastavenie každej bunky je načasované na optimálne fungovanie. Od trávenia, cez dýchanie až k pohybu – vonkajšiemu prejavu tela. V odborných dielňach Vrodené umenie tela sa budeme venovať tomu, čo naše fyzické telo vie skutočne samé a niekedy aj bez vedomého pričinenia. Ak je teda vedomé pričinenie ovládané našou vôľou. Pozrieme sa na to, ako funguje dizajn ľudského tela cez rôzne štruktúry, vlákna, tkanivá a aj to, ako pracuje s abstrakciou, akou je napríklad gravitácia, alebo predstava pohybu.

Neoddeliteľnou súčasťou života je aj narodenie do fyzického tela. Porozumenie vlastného pôrodu a toho, čo mu predchádza je kľúčom k budovaniu spoločnosti takej, akú si ju predstavujeme. Len zdravé deti môžu formovať priestor zdravý a na zdravých základoch. Imunita citová aj fyzická začína už počatím. Ďalším míľnikom je aj príchod na tento svet.

Prípravou na všetky súčasti života ich môžeme prežiť prirodzene bez strachov a plynulo. Pozrieme sa preto na telo a jeho prejavy z pohľadu pohybového aparátu – Chôdza, beh, dokonca aj sed sú telu prirodzené, keď má možnosť vnímať a reagovať na podmienky, ktoré mu dáme. Pôrod nielen ako fyzický výkon, ale aj ako skúška všetkého, čo človek v živte zažíva. Na všetko sa pozrieme v odborných dielňach a besedách venovaných témam tela.

Umenie chodidla a prirodzenej chôdze

Od výmyslu sveta. Tak môžeme niekedy definovať funkciu ľudského tela či ľudskeho chodidla. Obe majú jedinečný dizajn, ktorý na našej planéte môžeme využívať my ľudia. Prirodzená chôdza zaťažuje rovnomerne celé telo, srdcovocievny systém a dokonca dovoľuje mysli uvoľniť sa.

Matúš o sebe: Vyzul som sa a vtedy sa mi otvorila brána nového sveta. Okrem iných som začal výrazne vnímať obmedzenia, ktoré nám topánky dávajú. Prešiel som si aj fázu odmietania ortopedických vložiek, či pevných topánok a zistil, že majú svoje miesto aj na trhu s obuvou. Ostal som však bosý a barefooťák. Dovoľuje mi to viac sa zamerať na detaily chôdze, priestor pod mojimi nohami a cítiť tak oporu podložky, na ktorej stojím.

Zdravé chodidlo je pohyblivé, pevné a stabilné. Počas kroku využíva všetky svoje vlastnosti na to, aby sme šli pohyb vpred tak, ako si ho predstavujeme. Vďaka správnemu nášlapu dokážeme jednoduchšie držať rovný chrbát a tak prispieva k zlepšeniu držania tela. Všetko je o praktickom vyskúšaní všetkých návodov a tak sa pripravte, že budeme chodiť, hýbať sa i stáť na mieste.

Súčasti odbornej dielne:

 • Naučíte sa veľa o zdravej chôdzi a chodidle.
 • Pochopíte vplyv chodidla na držanie celého tela.
 • Budeme sa baviť o výbere topánok i topánočiek (plusy/mínusy ortopedickej, či barefoot obuvi).
 • Poradíme individuálne a zodpovieme na otázky.
 • Budeme s nohami cvičiť a pracovať.
 • Ak mám ploché nohy – ako to napraviť

Umenie behu

Beh a chôdza sú prirodzenými ľudskými pohybmi. Väčšina z nás niekam pobehne, či prejde kúsok každý deň.

Pri chôdzi hovoríme viac o chodidle . Chodidlo je geniálnym nástrojom pre chôdzu. Pri technike behu si však vysvetlíme prácu celého tela.

Povieme si, aký je rozdiel medzi behaním a bežaním a budeme sa venovať technike behu tak, ako je telo na ňu pripravené a dizajnované. Ak je pre Vás už predstava behu bolestivou záležitosťou je táto odborná dielňa to pravé pre Vás. Aj vďaka správnej technike Vás začne viac baviť bežať. Vďaka jednoduchým princípom získate ladnejší a plynulejší pohyb, ktorý zaťažuje kĺby rovnomerne a chráni chrbticu pred poškodením. Budete mať väčšiu kontrolu nad zraneniami, alebo obmedzeniami z tých starých.

Matúš o sebe: Keď som bol donútený bežať na každej škole trpel som. Hlavne psychicky. Dlhý beh ma jednoducho nebavil, nezaujímal. Nič na ňom okrem potenia nebolo príťažlivé. Boleli ma nohy, chodidlá, stehná, malíčky, cítil som aj ako nesprávne došlapujem a nevedel čo s tým. Až keď som sa vyzul a začal objavovať svet bosými nohami, postava sa mi zrazu napriamila, bežal som s rovným chrbtom a usmiatou tvárou. To už bol len kúsok k odhaleniu techniky bežania.

Na stretnutí zažijete:

 • Ako sa správa noha, chodidlo a dolná končatina počas behu.
 • Čo s rukami
 • Čo je to tempo a rytmus
 • Ako klásť správne nohu, aby ste nemíňali energiu na brzdenie
 • Ako sa odrážať s čo najmenším úsilím, aby Vám vydržali sily
 • Čo má dych spoločné s držaním tela počas behu
 • Ako často bežať so správnou pozíciou tela
 • Kde má telo brzdu a kde má plynový pedál

Umenie sedu

Aj vy pracujete z NEpohodlia domova?

Ľudia sa nehýbu. Sme zatvorení doma  a donútení pracovať v domácich podmienkach. Často sú horšie, ako tie v kancelárií (niekedy ani tie v kancelárií dobré nie sú :))

Zamerajme sa na to, ako si v takýchto podmienkach zachovať ZDRAVÝ CHRBÁT a ako ZDRAVO SEDIEŤ s minimálnymi investíciami a v domácnosti dostupnými pomôckami. Naučíme sa, ako SEDIEŤ vďaka základom chrbtice a práce kĺbov, aby sa nám ZDRAVÝ SED stal prirodzenou súčasťou života a nie len nejakou mystickou zručnosťou.

Prvým krokom bude porozumenie vlastnému telu a vedomé vnímanie všetkých jeho súčastí. Druhým krokom bude upraviť pracovné prostredie tak, aby nám nenarúšalo prirodzené držanie tela. A tým nás aj podporí v dlhodobom udržaní zdravého sedu.

Umenie sedu je kľúčom k dlhodobému udržiavaniu si zdravých kĺbov, chrbtice. K udržaniu si PRACOVNÉHO VÝKONU a SÚSTREDENIU sa na prácu.

Po absolvovaní odbornej dielne UMENIE SEDU znovuobjavím schopnosť:

 • správne dýchať
 • koncentrovať sa počas sedu pri práci
 • nastaviť si pracovný priestor kdekoľvek
 • správne držanie tela
 • ako využiť to, čo mám k dispozícii
 • využitie jednoduchých pomôcok
 • zistiť, či je pre mňa sedenie na fitlopte vhodné
 • ako využiť vankúš či overball a iné zdravotné pomôcky

Ak zamestnávate ľudí, mohlo by vás zaujímať

 • Ako s minimálnymi investíciami vylepšiť pracovné prostredie zamestnanca a zvýšiť jeho pracovný komfort.
 • Ako pracovať efektívne vďaka vnímaniu času na sedenie a na oddych.

Slová účastníka kurzu

“Nedávno som absolvoval Matúšovu dielňu Umenie sedu. Vedel som, do čoho idem, lebo som u neho v minulosti absolvoval už dve odborné dielne – Umenie chodidla a prirodzenej chôdze a vždy ma prekvapilo, koľko toho dokáže Matúš za dve až tri hodiny odovzdať. A to, že nie je iba výborný teoretik, som pochopil hneď na prvom stretnutí. Jeho schopnosť vidieť u ľudí pohybové návyky a výchylky od rovnováhy si nepotrebujem overovať na Youtube. Blahodarné účinky som pocítil hneď, ešte počas dielní. Nikdy by som pred tým neveril, čo urobí zmena polohy kĺbu alebo stola čo i len o 1 centimeter. U Matúša to všetko začne zapadať do seba vlastne od prvého momentu. Tým, že všetko som dokázal za dve hodiny aj pochopiť, oprava mojich pohybových návykov je trvácna a spôsobuje mi radosť. Som vďačný a odporúčam všetkým, doslova všetkým.” Robo

Aktuálne podujatia: