Aby nás lavica nekrivila

Zámerom je priniesť medzi študentov nádej, že sedavý spôsob života je viesť tak, aby bol pre telo rozvíjajúci.

Na sedavý spôsob života si začíname zvykať v školských laviciach a často pokračujeme aj v zamestnaní. Vplyv sedavého zamestnania je všeobecne známy. Môže spôsobovať bolesti v krížoch, krčnej chrbtici, druhotne potom zhoršenie zraku, bolesti hlavy a iné stuhnutia pohybového aparátu.

Sedenie je však proces, ktorý sa dá ľahko zvládnuť, ak porozumieme tomu, čo naše telo potrebuje a ako si môžeme poradiť v našom pracovnom, či školskom prostredí. Informácie získané v tomto programe sú tak efektívne využiteľné ako pre študentov, tak i učiteľov, ktorí v rovnakej miere pracujú v podobných pozíciach.

Zdravý sed je možné dosiahnuť bez nákladných pomôcok, alebo s dostupnými prostriedkami, ako je deka, mikina, uterák, či penová podložka, ktorá nezaberá miesto. Program je tak bez skrytých nadväzujúcich nákladov na nákup. Sed za počítačom, či so smartfónom, alebo tabletom je ovplyvnený použitím zobrazovacej jednotky. Nielen monitor, ale celé prostredie (stôl, výška stolička, klávesnica, myš) ovplyvňuje držanie tela. Pochopením správnych pozícií a spôsobu ako ich nachádzať študenti odchádzajú vyzbrojení informáciami o prístupe k vlastnému telu a tieto informácie sú prenosné do ďalšieho života, domov, počítačových učební, záujmových aktivít.

Prirodzené držanie tela je ovplyvnené aj výberom obuvi. Trend barefootovej obuvi je stále prítomný a tak mu môžeme venovať pozornosť, aby sme vedeli náležite využiť biomechanické princípy tela na správne vykonávaný pohyb. Program je možné doplniť o prednášku o správnej chôdzi, stoji a prístupe k plochej nohe.

Doplnkovo je možné prednášku obzvláštniť o témy ako otužovanie, bosá chôdza, prirodzený pohyb, beh naboso aj v topánkach, zdravý životný štýl.

Rozsah: min. 1,5 hodiny ideálne 2,5 a viac vrátane prestávok.

Kde môžete zaradiť náš program?

Aternatívny program počas prijímacích skúšok, maturít atď.

Účelové cvičenia, školy v prírode, vonkajšia výuka, praktická časť v rámci BOZP.

Neformálne stretnutia so študentmi a rodičmi (grilovačky, garden party, dni otvorených dverí a pod.)

Kapacita skupiny: max. 80 študentov

Cena prednášky: bude dohodnutá na základe dohody. cca 3€/študenta

Prihlasovací formulár