Nahrávam Udalosti

Časové preferencie a negatívne a pozitívne právo

Nik nemá nárok na nič. Nikto si nič nezaslúži.

Odvážne tvrdenia?

Možno áno, ale vysvetlím, prečo je to tak. Moja chuť učiť sa je mojim negatívnym právom, moj nárok na vzdelanie je mojim pozitívnym právom. Naučte sa rozlišovať tieto práva, aby ste si boli vedomí, že nemáte právo niečo od niekoho chcieť, ak Vám to nechce poskytnúť. Získate úplne nový pohľad na interakcie medzi ľuďmi.

Niekto celú výplatu ihneď minie, niekto si odkladá. Neexistuje zlé rozhodnutie, je to v nás už dané. Ani jedno rozhodnutie nie je zlé, alebo dobré. Zdá sa to iba preto, že nás niekto núti, aby sme platili za cudzie rozhodnutie.

Ak by som našiel v lese opustené dieťa, zobral by som ho k sebe, ak by som vedel, že všetky náklady na jeho život a vzdelanie budem platiť iba ja? Neviem, ale zamyslenie nad tým prináša úplne nový pohľad na slobodu.

Vysvetlím, čo je podstatou časových preferencií, a prečo tak úzko súvisia aj s povinným zdravotným poistením.

Budem hovoriť o tom, čo znamená právo. Čo znamená, ak niekto použije pojem “negatívne”, či “pozitívne” právo. Aký je medzi nimi zásadný rozdiel aj to, čo majú spoločné so slobodou jednotlivca.

O lektorovi:

Som absolvent 3-ročného štúdia Rozpoznania skutočnosti, lektor, a autor (zatiaľ) troch kníh, v ktorých sa venujem predovšetkým socio-ekonomickým témam. Zaujíma ma spoločenské dianie a ekonomické náväznosti. Vo svojich knihách románovou formou opisujem možné dopady ekonomických aspektov na všedný spoločenský život. Snažím sa hovoriť o tom, aká je pre nás ekonómia dôležitá a ako sa (na škodu veci) táto veda premenila na dostupnú iba pre študovaných ľudí. Naopak, základné princípy ekonómie sú veľmi jednoduché, používame ju pri každom našom rozhodnutí, aj keď častokrát nevedomky.

Venujem práci v neziskovej organizácii Univerzity vedomého života a spolu s ľuďmi, ktorí sa starajú o jej chod chceme rozšíriť svoje pôsobenie o ďalšie činnosti a realizovať nápady, ktoré v nás vznikajú.

Mám láskavú a dobrú manželku, mám dve úžasné deti, ktoré ma neustále učia. Mám kde hlavu skloniť a čo jesť a piť.

Mám okolo seba krásnych ľudí, ktorí mi pomáhajú aj keď mi niekedy musia našepkať, kde pomoc potrebujem. Zrejme to nemajú so mnou ľahké.

Mám všetko, čo potrebujem. Som najbohatší človek na svete.

Ďalšie podujatia z kurzuGo to Top