Duchovno je zahalené veľkým tajomstvom. Aj keď je to zrejme len chybou jazyka, pretože nevieme odovzdať to, čo je za jeho hranicami. Preto mu dnes poodhaľme závoj. Predstavujem si ducha, ako niečo skryté, nevidené, nepostrehnuteľné. Avšak také, čo sa ma neustále dotýka a núti ma zaujímať sa, prečo. Z legiend i rozprávok vieme, že duch nedá pokoj, kým sa neoslobodí – nepríde sa na jeho príčinu.

Jeden duch – vzduch sa nám skrýva priamo pred očami a nikto ani len nerozporuje, že tu je. I tak ho bežným okom nevidíme, ale dotýka sa každého.

Myslím si, že duchovnu sa venuje každý. Možno to len nazýva iným názvom. No ak by sme sa pýtali ľudí na ulici, či sú na duchovnej ceste asi by nám mnoho ľudí odpovedalo, že nie. Keby sme sa ich však spýtali, či sa zaujímajú o veci, ktorým doteraz nerozumeli, ale stretávajú sa s nimi tak často že im jednoducho museli porozumieť, tak drvivá väčšina odpovie, že áno.

Za mňa najlepším odporúčaním je smerovať sa k riešeniu takému, aby som ostal človekom. Jednoducho, aby ostali zachované všetky tri zákonitosti spravodlivého prístupu, ktoré vysvetľujeme v náuke Rozpoznanie skutočnosti a teda, že ja aj ostatní máme rovnakú hodnotu človečenstva. V konečnom dôsledku ma nik nechce zraniť, ani prechváliť. Tomu, čo na mňa tlačí som len neporozumel, čo mi chce vysvetliť a ten čo ma chváli ma nechce lákať medovými motúzmi, ale rozvíja moje kvality. No a napokon všetko na dobré sa obráti, keď tomu dám pozornosť, a všetko obrátim na svoj osoh.Pamätám si, že som raz potreboval opraviť automatickú prevodovku na mojom staršom aute. Autorizovaný servis bol drahý a nechcelo sa im do opravy. Štandardné servisy sa netvárili na opravu veľmi prívetivo a odkazovali ma na autorizovaných. Až keď som sa dostal k známemu mechanikovi, tak povedal že síce nevie, no pomôže ako sa bude dať. Mne však problém doslova nedával spávať.


Všetko na aute sa dá opraviť! Len treba zistiť čo a ako robí problém. Postupne som sa tak zahĺbil do vecí ohľadom fungovania automatických prevodoviek, že už som sa cítil dostatočne vzdelaný a teda aj odhodlaný. A tak som narazil aj na schémy a nákresy typu prevodovky v mojom aute. Dokonca som sa dozvedel, že tento typ chyby vzniká vďaka chybe pri montáži a stačí vymeniť novší typ ventilu. Napokon sme spolu s mechanikom opravili chybu. On manuálne a ja ako dozor toho, čo sa má kde povoliť a kde dotiahnuť.

Ale aby sme neostali len pri autách. Naša osobnosť je vlastne tiež skrytá a to, či sa prejavuje tak, alebo onak je niekde zapísané “v manuále”. Jedinečnosť osobnosti, či jej osobitosť nám pomáha prichádzať na osobité riešenia problémov. Na aké riešenia problémov prichádzam je však dané tým, kam sa moja pozornosť zameriava. 

Inak povedané – to, akým spôsobom sa dostávam k riešeniu problému závisí práve na tom, akú “duchovnú cestu” som si zvolil. Teda po akej ceste sa rozbiehajú moje (skryté) myšlienky, keď narazím na niečo, čo nepoznám.

Či je to na vinu a vinníka, alebo príčinu a riešenie. Tak, ako ja som mohol obviniť výrobcu automatickej prevodovky z chyby a toho, že posiela od výroby nanič výrobok. No neostalo by mi nič iné, len auto zošrotovať. Čo však, keď sa takto stretávam s človekom, kamarátom, partnerom? Naozaj ich vyhadzujeme na šrotovisko? Bohužiaľ áno, stránime sa ich, izolujeme, sme k nim rezervovaní, utiahnutí a nedovolíme si byť otvorení. Len preto, že sme neprišli na lepšie riešenie, ako s nimi vyjsť. Ja som si mohol pri prevodovke tiež vybrať, že nájdem ako sa to podarí vyriešiť a výrobcu som nechal žiť svojim životom. Verím, že veciam, ktoré nám “nedávajú spávať” dávame pozornosť a sú to presne tie, ktoré máme riešiť.