Súčasná doba je dobou označenou ako doba Falošných prorokov. Keď ju pomenujem dnešnou terminológiou je pretkaná hoaxami, rôznymi polopravdami a zámernou manipuláciou. Je tu čas tvrdení, že čas guruov je už prežitok, že každý je sám sebe guruom a teda by nemal poslúchať nikoho z vonku a nebodaj sa niekým nechať viesť.

Zároveň vnímam obrovskú potrebu ale i ponuku o vedenie v rôznych oblastiach života. Máme tu x koučov v takmer všetkých oblastiach života, astrológov, kartárov, psychologických poradcov a terapeutov. Prečo je to tak keď sme si sami sebe guruom, koučom a terapeutom?

Žijeme internetovú dobu v ktorej je dostupná informácia na každú tému v mnohých postupoch a riešeniach v celom spektre a to tak, že si navzájom odporujú. Na každú tézu existuje antitéza.

Ak si priznáme, že sa nevieme orientovať v tejto ponuke, prípadne sa pre nejakú aj rozhodneme, ale nám nefunguje v živote, musíme uznať, že potrebujeme vedenie. Prečo sa teda bojíme ho prijať?

Máme strach zo zneužitia, manipulácie, odmietnutia. Problém môže byť v tom ako vnímame zodpovednosť. Zodpovednosť sa všeobecne vníma ako delegovanie slobody a keď sa náhodou niečo nepodarí prichádza trest. Bojíme sa trestu a trestať sa nám ani nechce. Tresty sú pre nás nepríjemnou témou. 

Význam slova guru je doslova sprievodca do svetla, teda ten čo nám niečo osvetľuje, svieti nám na cestu. Prečo to teda nevyužiť aj v dnešnej dobe? 

Ak si slovo zodpovednosť vysvetlíme ako schopnosť odpovedať na otázky a pritom ak nepoznáme odpoveď na tie naše a stále nás zaujíma aká je, nájdeme si v okolí niekoho kto ju vie zodpovedať. Zodpovednosť je jednou stranou mince a na druhej strane je sloboda. Na chvíľu zodpovednosť odovzdáme tomu kto má odpoveď, keď sa ju dozvieme berieme si zodpovednosť naspäť. Ak to takto vedome robíme, nemôže sa stať, že by guru, terapeut, kouč nad nami prevzal kontrolu. Nemáme sa preto čoho báť, veď zodpovedného a slobodného človeka nemožno ovládať…

Autor: Joli LitvajAktuálne podujatia s Jolim

Živly v našom živote – beseda Galanta

30. apríla ❊ 18:0020:00

Beseda Rozvážnější vztahy II. v Brně

16. mája ❊ 18:0020:00