Žubra K. Žubretovská2024-03-25T19:00:26+01:00

Žubra K. Žubretovská

Narodila som sa na strednom južnom Slovensku no veľkú časť svojho života som žila mimo neho. Musela som. V tej dobe mi Slovensko neposkytovalo slobodu vo výbere štúdia, pretože školy môjho záujmu tu vtedy ešte neexistovali a tak som sa vzdala diplomu z ekonomiky a odletela do Londýna študovať, čo práve vtedy priťahovalo moje srdce. Strávila som tam niekoľko rokov štúdiom: Interior Design Arts, History of Arts, Herbalism a Pedagogy of English. Počas pobytu v Londýne som tiež vydala dve knižky: zbierku poézie a rozprávkovú knižku pre deti v angličtine.

Ale zanedlho mi už aj Londýn prišiel primalý a musela som ďalej. Ukončila som štúdium a odletela som zažívať. Vydala som sa na cesty, ktoré mi boli tou najväčšou a najprínosnejšou školou v mojom živote. Zažila som na nich nevídané dobrodružstvá, silné prepojenia, veru, často šlo aj o život, a hlavne, zistila som, že všade môžem byť doma, všade môžem mať rodinu, a že na našej nádhernej planéte sa nedá stratiť, stačí len zmena postoju, otvorené srdce a viera. Za tie roky som precestovala celú Áziu, Oceániu, Strednú a Južnú Ameriku, kde som sa okrem iného venovala aktívnemu lezeniu a vysokohorskej turistike, tiež som pracovala ako horský vodca v Peru a učila na školách v Indii, Nepáli, Kambodži a v Bolívií (tanec, umenie a angličtina), a sama sa učila od bruchítas (čarodejníc) a chamános (šamanov).

Všade, kde som bola som stretla krásnych a hlbokých ľudí, videla dych-berúcu prírodu, ale potom si ma zavolala domovina a naše nádherné hory a vrátila som sa späť do Európy. Po návrate som sa dosycovala našou prírodou a začala viac rozvíjať somatický tanec a tanečnú terapiu a intenzívne ho študovať v Prahe a v iných európskych mestách a po pár rokoch som začala pôsobiť ako tanečná lektorka a terapeutka. Dnes vediem a organizujem somaticko-pohybové kurzy najmä kontaktnej improvizácie, autentického pohybu, či anatómie v pohybe. Pôsobím v Prahe v 3.ročnom programe Vědomé Tělo spolu s Renou Milgrom, na Slovensku vediem dielne ŽivéTelo a túto prácu prinášam aj
do náuk Univerzity Vedomého Života, ktorá sa stala ďalším míľnikom v mojom živote a jej náuky a zámer som prijala za svoje a šírim ďalej. A tak okrem pôsobenia v ročníkoch vediem zdieľajúce večery na tematiku ŽijemVédy a rovnako tak zážitkové odborné dielne ŽivéVédy.

Svoj život žijem vo viere, že sme tu, aby sme zdieľali, tvorili, rozvíjali sa, spájali sa a tak vytvárali niečo čo nás prevyšuje a zažívali pritom súhlasný pocit bez strachu. Svoj život som si upratala podľa tejto viery a pomohla mi v tom najmä náuka Rozpoznania Skutočnosti. Prajem všetkým, aby mohli žiť slobodne, tvorivo a v zdieľaní s dôverou.

Žubrin kurz

Stretnutia zo Žubrinho kurzu

V pružnosti pohybu

7. apríla ❊ 14:0018:00

Zo Žubrinej zbierky

Žubra o sebe

V živote človeka je niekoľko transformačných okamihov – míľnikov, ktoré mu ovplyvnia život, zmenia smer, obohatia ho o vnútorné poznanie a posunú v jeho duchovnej ceste, ceste jeho životného zámeru. Mojou prvou veľkou školou môjho vedomého života boli moje cesty Áziou, Oceániou a Južnou a Strednou Amerikou, týždne strávené vo veľhorách či v džungli, dobrovoľnícke aktivity a spolužitie a stretnutia s miestnymi obyvateľmi ´obyčajnými´ ľuďmi, či šamanmi. Tu som nabrala mnoho životných skúseností a poznaní, ktoré mi zmenili vnímanie skutočnosti a prístup k životu.

Ďalším prísunom informácií bolo čítanie seba-poznávacích kníh. Veľkým míľnikom v mojom živote bolo objavenie vedomého tanca a terapeutickej práce s telom, prijatia meditácie do môjho každodenného života, no a v neposlednom rade štúdium na Univerzite Vedomého Života, ktoré tak ovplyvnilo môj život a vzťahy, že som sa rozhodla toto učenie posúvať ďalej a stať sa učiteľkou rozpoznávacieho ročníka. Mojím želaním a ambíciou je posúvať a odovzdávať védy ďalej, aby rovnako ako mne priniesli aj ďalším absolventom poznanie, že život si tvoríme a ovplyvňujeme sami, že naše vzťahy sú zrkadlom nášho vnútorného postoja samých k sebe, že sme strojcami svojho vlastného šťastia.

Čo iné ako seba-poznávacie knižky a semináre prináša univerzita a prečo v nej pokračujem? – praktické rady a techniky ako zvládať konflikty, emočné prepady, postoj k okoliu a k sebe samému, vďaka ktorým študent prechádza sebapoznávaním a zmenou oveľa rýchlejšie, ale hlavne viditeľne a hmatateľne v jeho každodennom živote. 🙂 Niekde som čítala, že ak čakáš na niekoho, kto ti má zmeniť život, pozri sa do zrkadla – a ja ešte pridávam – zahlás sa na UVŽ! 🙂