Vedomé telo

Máte potrebu prepojiť sa so svojim telom? Začať ho plne vnímať a spoznať ho? Byť si vedomí, keď k vám prehovára? Pozývam Vás do somatických prežitkov ponorením sa do buniek svojho tela, ktoré mne osobne prinášajú rozšírené stavy vnímania, otvárajú aj to nevedomé či nepoznané a vždy liečia a vyživujú kúsok môjho ja. Verím, že vedomé a vnímavé telo vylepšuje kvalitu môjho života, učí ma byť v prítomnom okamžiku, zušľachťuje môj vzťah k sebe samej, ako aj k môjmu okoliu a prírode.

Vedomé telo je kurz nezávisle na seba nadväzujúcich dielní, kde v každej z nich sa zameriame a ponoríme do inej časti tela a oslovíme či prebudíme jeho rôzne vrstvy. Preto máte možnosť vybrať si dielňu podľa témy, ktorá vás priťahuje a samozrejme ste vítaní zúčastniť sa celého semestra dielní a tak prepojiť témy do jedného celku.

Vedomé Telo zahrňuje:

 • zvedomenie a pochopenie tela cez prácu s telom (bodywork),
 • oboznámenie sa s telom cez anatómiu v teórií a anatómiu v pohybe
 • prepojenie a správnu funkčnosť tela cez vývojové pohybové vzorce BMC (Body mind centering) a BF (Bartenieff Fundamentals)
 • pohyb bez úsilia a rozšírenie pohybového rozsahu cez pohybové frázy (floorwork)
 • prácu s partnerom v pohybe cez princípy kontaktnej improvizácie
 • Autentický Pohyb (hlboký pohybovo-terapeutický prístup k telu)

Vedomé telo prináša:

 • Prepojenie sa s vlastnou telesnou schránkou a jej detailné zavnímanie
 • Hlboký ponor cez telo do ostatných úrovní vnímania a tiež spomienok
 • Precitnutie do prítomného okamžiku cez telo
 • Schopnosť vyjadrovať svoje pocity na základe schopnosti vnímania svojho tela
 • Spoznanie svojich hraníc
 • Objavenie svojich pohybových ale aj vzťahových vzorcov
 • Rozvíjanie hravosti a tvorivosti v pohybe i v živote
zubra vedome telo

Vedomé Telo je vhodné aj pre záujemcov, ktorí nemajú žiadne predošlé skúsenosti s telom a pohybom, ale chcú sa dozvedieť o svojom tele viac a pochopiť ho a cez neho spoznať a pochopiť aj seba samého.

Vedomé Telo tiež odporúčam terapeutom, psychológom a ľuďom pracujúcim v sociálnych sférach, ktorí si chcú svoju prax obohatiť o somatickú prácu a pohybové poznatky a skúsenosti. Tiež tanečníkom a učiteľom tanca, športovcom a trénerom športu, praktikantom a lektorom pohybu, ktorým tento kurz okrem iného prinesie zvedomenie tela a pohybu, prepojenie tela, znalosti ako používať telo v pohybe s minimálnym úsilím a tiež pomôže rozšíriť pohybovú škálu sebe či svojim zverencom a vniesť tvorivosť do svojich lekcií.

Somatika a somatický pohyb

Somatický pohyb je pohyb vychádzajúci z vnútorných hlbín tela. Je to reakcia tela v pohybe na vnútornú skúsenosť, impulz, stav. Soma v latinčine znamená – telo vnímané zvnútra. Somatická práca s telom je práca zameraná na podnety plynúce z vnímania svojho vnútra. Ak sa pohráme so slovíčkom v slovenčine Soma je podobné slovnému spojeniu Som Ja a to je presne to, čo toto slovo vyjadruje – v tomto tanci, či pohybe – SOM JA, žiadna choreografia, žiadne krokové variácie, žiadne pamätanie si pohybových vzorcov, len JA a moje vnútorné prežívanie.

Sú rôzne techniky zaoberajúce sa somatickou prácou, ako Alexandrova technika, Feldenkraisova metóda, či Rolfing. V tanečnom svete slúži somatika na vyjadrenie vnútorného pocitu a vnemu tanečníka. Na rozdiel od tanečných performatívnych prístupov (balet, klasický, či moderný tanec), v somatike nejde o to ako pohyb vyzerá zvonka, či aký má výsledok, dopad a účinok na diváka, ale o to, čo sa v tele tanečníka deje a aký to má vplyv na jeho pohyb, emočné naladenie, mentálne vnímanie. Medzi somatické tance a tanečné prístupy patrí Kontaktná Improvizáciatanečná terapiaLogomotionAutentický pohybBody Mind CenteringHakomi a iné. Napriek tomu, že primárne v týchto tanečných technikách ide o pohyb vychádzajúci z vnútorného vnemu tanečníka, tieto tance môžu a často sú podkladom pre vystúpenia, či prípravnou časťou tanečníka pre jeho performatívne vystúpenie.

Somatický pohyb a vnímanie sa dnes úspešne používa v rôznych terapiách, či dielňach zameraných na prácu s emóciami, pocitmi a vzťahmi.

 Vedomé Telo je dcérskym súborom dielní vzdelávacieho a somatického 3.ročného programu Vědomé Tělo Praha, ktorý je v súlade so štandardom kvality asociácie ISMETA (International Somatic Movement Education and Therapy Association).

Skúsenosti tých, ktorí už somatický pohyb so Žubrou zažili

Ty si na dielni dokázala vytvoriť láskyplné prijímajúce prostredie, priestor za dverami, kde sme sa mohli cítiť bezpečné. Za dverami oddeľujúcimi náš od vonkajšieho sveta a chaosu s možnosťou pootvoriť iné dvere, tie naše. do nás samých. Pretože len v takomto prijímajúcom prostredí sa môže človek vydať na cestu.

A hoci ja som si na dielni nedovolila pootvoriť tie moje dvere, dostalo sa mi niečoho, čo som práve v tom čase potrebovala. Dosýtila som si potrebu prijatia, objatia. Bol to pre mňa nádherný zážitok. Nechcelo sa mi ísť preč, opustiť náručie plne lásky, tepla a prijatia a ísť tam von. Asi toto presne zrkadlilo, ako som to v tom čase mala a asi zrejme stále mam. A Ty si to nacítila a vedela, že tlačiť  „na pílu“ sa nedá. Každý sme iný, každý prišiel do dielne s niečím iným a každý si z dielne zobral niečo iné. V dielňach tohto typu vidím veľký potenciál. Zážitky duše na úrovni tela

siahajú omnoho hlbšie ako informácie na úrovni mysle. Ďakujem Ti preto veľmi pekne za možnosť zažiť si nezažité a tak si to aj v mysli ukotviť ako niečo známe. Rada by som u Teba v dielňach pokračovala a načiahla sa po kľučke od tých mojich dverí…. (Dana)

Pohybových dielní, ktorých som sa zúčastnila u Žubry bolo viacero. Vždy boli síce zamerané na niečo iné, ale jedna vec ich spájala. Lektorka mala veľmi dobre naštudovanú problematiku, ktorú chcela ľuďom priblížiť a vedela si vždy úžasne navnímať atmosféru v skupine.

Rovnako jemnohmotne ale mocne zároveň, pristupovala ku konkrétnemu človeku. Veľmi sa mi páčila atmosféra v skupine. Taktiež cvičenia, ktoré som spoznala pri Žubriných dielňach, sama používam vo svojej pohybovej praxi. Po dielni som odchádzala domov akási ľahká v tele, ale aj v mysli. (Maya)

„Živé Telo si dodnes živo pamätám. Keď sa obzriem späť, aby sa mi vynorili spomienky. Aj keď si precítim svoje telo. Hlavne ono si to pamätá. Každá bunka už v sebe nesie jedinečný zápis. Totiž i o tom je pohybová dielňa. O tom, že môžeš na vlastnom tele zažiť to, čo je veľakrát len v teoretickej rovine. Zvlášť pod vedením Žubri. Vnímam ju ako majsterku v somaticko – pohybovej praxi. V jej vedení sa spájajú dlhoročné skúsenosti, dar preto, čo robí a skutočná radosť a záľuba v tom, čo robí. Cítiť to z nej a vďaka tomu vie vytvoriť bezpečný priestor, ktorý ponúka pravdivý zážitok. Pre mňa ich bolo viac, o ktorých by sa dalo napísať. No prv sa mi vynorí ten z dielne s témou Moje kosti. Už počas dielne som cítila, ako vedome nasmerovaná pozornosť do určitej časti tela lieči, hojí, vyživuje. Na telesnej úrovni, no i ďalších úrovniach môjho bytia. Moje kosti doslova ožili, vnímala som ich neuroplasticitu a tekutosť. Domov som kráčala v ľahkosti. Mala som pocit, že áno! Toto je ono! Takýto dar sme dostali do vienka. Takto sa dá cítiť, aj toto je naša pravá podstata. Ako tak píšem tieto slová začínajú sa mi postupne vynárať ďalšie úžasné zážitky z dielní. Sú stále tu a ja som vďačná, že moje telo i ja sme mohli tieto vzácne okamžiky vpísať do spoločnej histórie. Pretože je za tým viac, ako sa môže zdať. Chvála Žubre a jej láskavému, súcitnému a priateľskému sprevádzaniu.“ (Natália)

“Na dielnu som isla s ocakavanim, ze cez pohyb, cez telo sa dozviem o sebe viac, kedze telo si pamata..velmi sa mi pacil Tvoj pristup, s akou citlivostou si pristupovala ku kazdej z nas. Tvoje vedomosti, istota, prirodzene vystupovanie a prijemny hlas mi pomohli uvolnit sa a vypnut hlavu, nechat sa viest. Uvedomovala som si, ze aj ostatne dievcata su na tom podobne a to vytvorilo v miesnosti velmi prijemne prostredie. Samotny nazov dielne ponor do prenatalnej chrbtice vystizne pomenovava zazitok, ktory som mala, naozaj som sa dokazala ponorit do toho obdobia a zistit o sebe viac. V buducnosti sa rada zucastnim dielne s touto istou, akebo podobnou tematikou.” (Renata)

Sprievodca vedomým telom: Žubra K. Žubretovská

Tancu sa venuje od mladého veku. Od klasických spoločenských tancov sa pretancovala k modernému tancu a improvizácií a ku kontaktnej improvizácií(CI). U Reny Milgrom v Prahe prešla 3.ročným programom Vedomého Tela, ktorý ju obohatil o znalosti   Labanovej analýzy pohybu, tanečnej terapie, Bartenieff Fundamentanls a iné. Svoje tanečné zručnosti si rozširuje v štúdiách Druna, Dancelabe a na Fakulte AMU Praha. Niekoľko krát ročne sa zúčastňuje  dielní a festivalov CI a somatického pohybu v zahraničí, kde čerpá podnety a motivácie pre svoju prácu.

V súčastnosti vedie dielne kontaktnej improvizácie, ďalej somaticko-pohybové dielne, súkromné tanečné terapie a tiež lektoruje v programe Vědomé Telo spolu s Renou v Prahe. Pôsobí v odbornej škole Leriho Veleslava Šveca Rozvážne vzťahy, kde prináša pohybovo-terapeutické techniky a princípy kontaktnej improvizácie, ktoré zvedomujú účastníkom ich ľudské vzorce správania cez  ich telo a pohyb.

Kontakt: zubra@vedomaskola.sk

DIELNE JESENNÉHO SEMESTRA 

Rozkliknite pre info a prihlášku na jednotlivú dielňu.

Ak máte záujem zakúpiť si celý semester, použite prihlasovací formulár pre prvú dielňu – Vedomé Telo – Do Jadra Mojej Bunky. Zaškrtnite možnosť  „