Pomaly sa nám blíži zimný čas, dni sa krátia a slnečných lúčov ubúda. Ako hovorí staré porekadlo: “Kam nechodí slnko, chodí lekár.” Pokiaľ žijeme v neustálom zhone a nevieme si nájsť čas na dobíjanie bateriek, dochádza k narušeniu našej energetickej rovnováhy, takže nás choroba môže ľahšie dostihnúť.

Mnohí sa pýtate, ako podporiť svoje zdravie v tomto období. Na podporu imunity môžete využiť silu prírody vo forme esenciálnych olejov. Práve oleje nám môžu pomôcť udržať a podporiť naše telo, aby sme sa vyhli dňom stráveným v posteli s vreckovkou v ruke.

Ktoré oleje vyberať a ako ich použiť?

Na podporu zdravia a imunity v chladnom zimnom období používajte tzv. „horúce esenciálne oleje“.

Príjemne vás zahreje oregano, tymian, škorica, klinček či škorica cassia. Pri výbere sa nechajte viesť čuchom a zvoľte si tie oleje, ktoré vám voňajú.

Pokiaľ sa bavíme o prevencií, vhodnou formou je difúzovanie esenciálnych olejov. Ich vdýchnutím sa informácia o vôní dostane pomocou čuchového nervu do mozgu, konkrétne lymbickej časti, ktorá je známa tým, že v nej máme uložené dlhodobé spomienky a emocionálnu pamäť. Touto formou vieme veľmi krásne pracovať s emóciami a prostredníctvom nám príjemných vôní si vieme zlepšovať náladu. Ako sa hovorí: “Šťastný človek, zdravý človek.”

Oleje uvoľňujte do vzduchu pomocou difuzéra alebo nechajte vyparovať v miske vody. Odporúčame nepoužívať aromalampy, ktoré oleje zbytočne prepaľujú a výrazne znižujú ich kvalitu.

Ďalším spôsobom je aplikácia olejov na pokožku v zriedenom  pomere s rastlinným olejom. Môžete použiť kokosový, mandľový alebo iný dostupný olej, najlepšie v BIO kvalite. Aplikujte na chodidlá či lokálne podľa miesta, ktoré si pýta vašu pozornosť (napríklad hrudník). Vyhnite sa priamemu kontaktu so sliznicami – oči, uši, nos!

Kvalita esenciálnych olejov je variabilná a odlišuje sa podľa výrobcu. Keďže sa jedná o vaše telo, rozhodne na kvalite nešetrite!

Ak potrebujete poradiť s výberom značky, či s použitím olejov, obráťte sa na našu učiteľku Mišku Začkovú,  ktorá na Univerzite vedomého života vyučuje odbor aromaterapia.

Prajeme vám príjemné prežitie jesenných dní!


TIP na záver:

Dokonca aj pri bežnom upratovaní môžete podporiť zdravé ovzdušie u vás doma.

Stačí, ak do vody na umývanie podlahy, nakvapkáte niekoľko kvapiek citrónového esenciálneho oleja, ktorý má antibakteriálne účinky. Váš domov bude vďaka nemu voňavý a čistý.