Matúš Svinčák

Štúdiom informatiky na VUT v Brne to len začalo. Tam som sa v roku 2006 dostal ku kurzu Kondičného posilňovania a začal pracovať ako kondičný tréner v študentskej posilňovni. Práca s vlastným telom a náprava pokrivení spôsobených aj sedavým spôsobom života ma doviedla až k tomu, že som začal študovať Trénerstvo a napokon aj Učiteľstvo telesnej výchovy na Masarykovej univerzite v Brne. Stal som sa magistrom tohto odboru.

Moja túžba po odhaľovaní tajov zdravého pohybu začala prerastať kariéru IT odborníka a tak som postupne opúšťal kanceláriu a rozvíjal aktivity Ventro – centra pohybu. Tam som zužitkoval mnohé skúsenosti práve zo sedenia v kancelárii aj nápravy kolegov, ktorí zo sedavého životného štýlu mali rôzne problémy. Napríklad syndróm karpálneho tunela, bolesti krížov, nesprávne držanie tela a podobne. Aby sa mi všetky informácie dobre pospájali, počas vývoja môjho majstrovstva som študoval hlavne prístup Pilates (Školy Rona Fletchera cez Renátu Sabongui a Michaela Kinga cez Daniela Müllera – obaja v ČR). Pridávali sa rôzne dychové formy, ale aj práca s balančnými pomôckami ako overball či BOSU. Napokon moja bakalárska práca spracováva prehľad netradičného využitia balančných plošín. Nájdete ju tu: https://is.muni.cz/th/yihkn/

Pri rozvíjaní Ventra – centra pohybu som sa začal venovať viac ergonómii pracovného priestoru a pracovných podmienok. Preto sa moja diplomová práca zaoberala aj sedavým zamestnaním/životným štýlom a vplyvom na motorické schopnosti mužov vo veku 25-40 rokov. Celú ju nájdete tu: https://is.muni.cz/th/wfb9c/

Neustále objavujem záľubu v pohybe ľudského tela. Jeho jednoduchosť v dizajne a precíznosť v jednoduchých biomechanických princípoch. Tie využívam pre nápravu pohybových vzorcov žiakov, študentov či pracovníkov vo všetkých pozíciách. či je to sed, stoj, chôdza alebo beh.

Zúčastnil som sa mnohých konferencií, kde som viedol prednášky, či praktické dielne na vyššie spomínané témy. Prax a skúsenosti ma vedú k jednoduchým riešeniam, keď sa jedná o pracovné prostredie. S nízkymi nákladmi a vysokou efektivitou pre pohybový aparát a nápravu nesprávneho držania tela v pracovných pozíciách.

Pohyb v každodennom živote s ľahkosťou, voľnosťou ale dostatočne pevne je pre mňa hlavný cieľ. Ako vo vlastnom živote, rovnako sa snažím odovzdať tieto znalosti cez pohyby, pocity, prejav ostatným.

Napísal som aj článok pre časopis InVitro:

Matúš o sebe

Moja cesta učiteľa začala dávno v detstve, keď som zistil, že som zrozumiteľný pre ľudí naokolo. Ako fitness tréner som pociťoval potrebu zistiť o ľudskom tele ešte viac. Odložil som preto topánky a začal skúmať svet bosými nohami. Otvorili sa mi nové obzory a s pribúdajúcimi kurzami správnej chôdze a behu som sa zoznámil i s Univerzitou Vedomého života, kde mám možnosť predviesť svoje majstrovstvo.
Postupne som sa zapojil do výuky seminárov a 1. ročníka, kde som mal i sám možnosť nahliadnuť na logiku svojho konania. Pochopil som, že tvorím svoj život aj to ako ho utváram a mám to pevne v rukách. A keď som objavil aj to, že tento svet ma chce podporiť v tvorivom živote a neubližuje žiadaným konaním, objavil som slobodu.

Matúšov kurz Vrodené umenie tela

Aktuálne podujatia kurzu