Vedomá škola a bitcoin mi prišli do života nezávisle od seba, v zhruba rovnakom čase asi pred štyrmi rokmi.
Vtedy som ešte netušila, čo ma bude čakať, alebo koľko spoločného navzájom majú.
Veľmi dobre si pamätám na prvú hodinu s Matúšom, keď nám povedal, že je ako Ježiš. Vtedy som len prevrátila očami a pomyslela si: „Kam som sa to len dostala. Toto bude nejaká sekta!“ Našťastie som hneď neušla a nechala som si pár veci dovysvetliť. Dnes som veľmi rada, že som vtedy zostala.
Takto podobne je to aj s bitcoinom. Už som sa stretla aj s názorom, že bitcoin je od diabla a tiež som zažila prípad, keď dvaja noví „ušli“ z bitcoinového stretnutia, lebo nám nerozumeli. Aj keď je pravda, že sa tam práve rozprávalo o veciach viac technických, ktoré nemusia byt pre začiatočníka vždy veľmi zrozumiteľné.
Podobné obavy typu – toto je dielo od diabla, mali napríklad aj ľudia kedysi z elektriny. Keďže jej nerozumeli, pripisovali ju niečomu neprirodzenému a mnohí verili, že je to zahrávanie sa s božou mocou. Podobne to bolo aj pri vynájdení železnice či telegrafu. Vidíme, že vzorec sa opakuje, len dnes je to bitcoin, či umelá inteligencia.
Prirodzene sa bojíme, že tieto vynálezy zmenia naše životy. Možno aj na nepoznanie. A zmena je predsa pre ego tá najväčšia hrozba.
Tak ako som sa pozerala skepticky na bitcoin, rovnako skeptická som bola aj na prvej hodine náuky. Naše ego je mocné a robí si svoju robotu veľmi dobre. Ja však dnes, aj vďaka náuke, dokážem rozoznať ego od môjho tvorivého vedomia a chápem, že strach je reč ega. Je v poriadku ho cítiť, ale netreba ho nechať aby nás ukrátilo o poznatky alebo skúsenosti, ktoré by nám mohli skvalitniť život.
Nemám kryštálovú guľu, neviem, čo bude o 10, 50, 200 rokov. Ale viem že vynález raz vynájdený, už sa nedá od-vynájsť. Nebolo by lepšie mu porozumieť a naučiť sa ho používať vo svoj prospech?
Ako som sa ponárala hlbšie do štúdia rozpoznania skutočnosti a aj do štúdia bitcoinu začala som si uvedomovať v koľkých mnohých bodoch sa prepájajú. A uzrela som veľmi jasne, že stoja na rovnakých základoch.
Sloboda, zodpovednosť, dobrovoľnosť, rovnosť, spolupráca.
Toto sú pre mňa piliere spoločnosti, v ktorej chcem žiť. Toto učí náuka univerzity vedomého života, tak ako jej rozumiem ja. A na týchto rovnakých hodnotách je postavený aj bitcoin ako alternatíva k dnešnému finančnému systému.
Prvý zákon spravodlivosti jasne hovorí: „Mám hodnotu, rovnakú ako všetci ostatní.“
Na spoločenskej úrovni toto pre mňa znamená absenciu hierarchie, absenciu centrálnej moci. Nikto nie je viac ako ja a nikto za mňa nemôže rozhodovať, ak mu to nedovolím. Rovnako tak, ja nemôžem rozhodovať za nikoho iného, ak mi to nedovolí, lebo nie som viac ako on.
To tiež znamená, že všetky vzťahy sú založené na dobrovoľnosti a nemôžu byť vynútené. Lebo všetci sme slobodné bytosti, zodpovedné samé za seba. Úroveň slobody je však priamo úmerná úrovni zodpovednosti, ktorú sme na seba schopní prebrať.
Priznám sa, že keď píšem tieto riadky nie som si istá, či píšem o bitcoine alebo o slobodnej spoločnosti. Pre mňa je to dnes už jedno a to isté.
Bitcoin je úplne decentralizovaný systém bez hierarchického usporiadania a bez centrálneho „plánovača“, ktorý by si mohol diktovať podmienky. Všetci účastníci sa pripájajú a spolupracujú dobrovoľne, lebo vidia, že sa im to oplatí, nie preto, že by im to niekto prikázal.
Náuka a rovnako tak aj bitcoin sú pre mňa nástroje, ktoré mi pomáhajú žiť kvalitnejší život. Obidva tieto nástroje ma učia v prvom rade zodpovednosti. Či už je to zodpovednosť za vlastné myšlienky, za vlastné emócie alebo za vlastné zdroje. A ako vieme, zodpovednosť a sloboda idú ruka v ruke.
Autorka: Zuzka Lalíková