V predchádzajúcom článku som popísal základné informácie o možnostiach vylepšenia si svojho zdravia a ako si prostredníctvom základných včelích produktov môžeme upevniť, prípadne obnoviť imunitu nášho organizmu. V jesenných mesiacoch je téma imunity, podľa mňa, mimoriadne dôležitá a je potrebné nielen o nej písať, čítať, ale i včelie produkty konzumovať.

Maimonides jeden z najvýznamnejších učencov stredoveku (filozof, lekár a právnický učenec v jednej osobe) povedal : „ Žiadna choroba, ktorá sa dá liečiť stravou, by nemala byť liečená iným spôsobom.“ a „Ak sa musia používať liečivá, treba začať najjednoduchšími“. Nikdy v nám známej minulosti sme nemali toľko rôznorodej potravy k dispozícii (potraviny z celého sveta) a nikdy nebola tak ľahko dostupná. To je však len jedna stránka mince. Tou druhou je otázka, či je pre nás vhodná a skutočnosť, že jej kvalita a hlavne výživová hodnota často nezodpovedajú nárokom na zdravé stravovanie (viď napr. http://www.zdravie-z-prirody.sk/porovnavacia-tabulka.html).

Viete, že kuchyňa je najzložitejšie laboratórium na svete,  kde môžete uzdravovať, ale i zabíjať? Kým je človek zdravý, o zachovanie svojho zdravia sa nestará a pritom imunita „ide cez žalúdok“. Jednoduchosť a striedmosť v stravovaní,  prijímanie živej stravy a hlavne vyhýbanie sa „kryptonitom skrývajúcim sa v potravinách“ (Marián Černý, Výživa Pračloveka, Bratislava2019) je prvým krokom k dobrému imunitnému systému. Správne doladenie makroživín (bielkoviny, tuky, sacharidy) a mikroživín (vitamíny a minerály) v našom jedálničku krokom druhým. Mnohé živiny v dnešnej dobe už nevieme v dostatočnom množstve získať z bežných potravín a pokiaľ ich nedoplníme iným spôsobom, naše telo nebude fungovať optimálne. My, včelári, máme na tento problém jednoduché riešenie, ktoré je zároveň veľmi chutné. Sú to výživové doplnky na báze včelích produktov. Tie dodajú nášmu telu  nielen všetky, pre zdravie potrebné látky, ale dokážu pomôcť pri detoxikácii tela, napomáhajú zlepšiť zdravotný stav a sú osožné pri akútnych a aj chronických ochoreniach.

V tomto a aj nasledujúcich článkoch sa budem bližšie venovať kombináciám rôznych včelích produktov s jasným cieľom : doplniť včelárom informácie natoľko, aby vo svojich včielkach videli toho najlepšieho lekára pre seba a svojich blízkych a v úľoch tú najlepšiu lekáreň.

Všetko v živote má svojej pravidlá. Aj používanie včelích produktov. Ich užívaním nič nepokazíte, ale ak by ste vedeli urobiť niečo efektívnejšie, určite to vyskúšajte. Apiterapia má aj u nás svojich priekopníkov, podporovateľov i odporcov. Prax však ukazuje, že apikonzultanti – teda ľudia poskytujúci rady pri užívaní včelích produktov – svojimi výsledkami v značnej miere konkurujú klasickej, rozumej na chémii postavenej liečbe. Priekopníčkou na Slovensku je pani Iveta Krajniaková a výsledky jej práce napr. s autistickými deťmi predčili bežné medikamentózne prístupy. Ostatne, aj medzi lekármi začína čoraz častejšie rezonovať účinnosť používania včelích produktov. Ale poďme najprv k pravidlám, Desatoru apiterapie, ktoré je treba poznať, aby priniesla čo najlepšie výsledky.

1, Čistota včelích produktov. Chémia, ktorá vniká do úľa či už prostredníctvom postrekov plodín, na ktoré lietajú včely, alebo prostredníctvom liečenia včiel tvrdou chémiou sa podpisuje na kvalite výsledného včelieho produktu. Takýto produkt je pre terapiu absolútne nepoužiteľný, napr. u autistických detí priam toxický.

2, Vlastná skúsenosť. Skôr ako nejaký včelí produkt odporučíme, majme ho odskúšaný, najlepšie na sebe. Sila vlastnej skúsenosti pomôže lepšie porozumieť, ako akákoľvek štúdia alebo odporúčanie vo vedeckej literatúre.

3, Individuálny prístup. Každý z nás je jedinečný, preto potrebuje individuálny prístup pri výbere včelích produktov a aj ich dávkovaní.

Nezabúdajme na individuálny test znášanlivosti na včelie produkty. U propolisu, medu a včelieho jedu : malé množstvo (propolisovej tinktúry, medu, mastičky so včelím jedom) natrieme na vnútornú časť zápästia (u včelieho jedu je ešte možnosť na chrbte v oblasti obličiek akupunktúrny bod 52). Ak do 24 hod na mieste nanesenia nezaznamenáme reakciu v podobe rozšíreného červeného fľaku s nepravidelnými okrajmi, tak na tieto včelie produkty alergiu s najväčšou pravdepodobnosťou nemáme. U peľu a pergy : malé množstvo produktu rozžuť a nechať v ústach rozpustiť. Ak do 24 hod nezaznamenáme žiadnu nepriaznivú reakciu, tak na tieto včelie produkty alergiu s najväčšou pravdepodobnosťou nemáme.

4, Príjem tekutín. Všetky včelie produkty sú silné antioxidanty, preto pri ich užívaní je potrebné dodržiavať pitný režim.

5, Kvalitná strava. Terapia včelími produktmi ide ruka v ruke s úpravou stravovania. Darmo budeme užívať včelie produkty, aby sme odstránili zdravotný problém, keď naďalej budeme zanášať organizmus.

6, Dávkovanie. Všetky včelie produkty samé o sebe majú silný účinok. Pri ich kombinácii dochádza k synergickému efektu, ktorý niekoľkokrát znásobuje účinok. Preto pre dávkovanie platí : menej je viac (podobne to funguje i u homeopatii). Takže začíname malými dávkami ( do úvahy berieme vek, telesnú hmotnosť a zdravotný problém) a postupne dávky zvyšujeme.

Vyšší účinok a lepšiu vstrebateľnosť dosiahneme ak celodennú dávku rozdelíme na niekoľko menších dávok, aby sa včelí produkt dostával do tela kontinuálne a nie nárazovo.

7,  Pravidelnosť užívania. Pri konzumácii včelích produktov za účelom zlepšenia, resp. obnovenia zdravia platí, že je mimoriadne dôležité dodržať časový harmonogram a dĺžku liečebného procesu. Ich užívanie  by malo trvať cca 4-6 týždňov. Vo väčšine prípadov je potom prestávka v užívaní včelích produktov (jej dĺžka závisí od zdravotného problému a druhu včelieho produktu) a zopakovanie kúry. Keďže zdravotný problém sa lieči asi tak dlho, ako vznikal, práve sme dostali odpoveď na otázku, koľko kúr je potrebné absolvovať.

Liečbu neprerušujeme ! Konzumáciou včelích produktov sa v tele spúšťa detox a ten môže mať nepriaznivý efekt v podobe napríklad hnačky, alebo nepekných vyrážok. Apiterapiu nie je potrebné ukončovať, pokračujeme znížením dávkovania. Skontrolujeme dodržiavanie pitného režimu a správneho stravovania.

8, Celostný prístup. Zdravotné problémy, ktoré majú vonkajší prejav,  liečime nielen z vonka ale aj z vnútra (napr. kožné ekzémy). Netreba zabúdať, že choroba má spravidla svoj pôvod v nejakej forme nerovnováhy. V mnohých prípadoch sa jedná o dlhotrvajúcu nadmernú psychickú záťaž, napr. stres, ktorá je spúšťačom choroby. Theraflú či Coldrex príčinu chrípky neodstránia, pár dní v posteli však upokojí a pomôže v návrate do rovnováhy.

Včelie produkty pôsobia na všetky orgány a systémy v tele súčasne. Ak by sme chceli cielene pôsobiť a nejaký konkrétny orgán, potrebujeme špecifický nosič, ktorý dopraví včelie produkty priamo k cieľu. Pre vnútorné užívanie sú takýmito nosičmi fytoextrakty a éterické oleje terapeutickej triedy. Pre liečivé maste môžeme používať aj olejové maceráty.

9, Spätná väzba. Ak sme nejaký včelí produkt odporučili, pýtajme si spätnú väzbu, ideálne na 3-4 deň.

10, Prevencia. Je ľahšie chorobám predchádzať, ako ich liečiť. Choroba spravidla dáva o sebe vo forme rôznych symptómov vedieť ďaleko skôr, než nastane. Ak sa naučíme v dnešnej uponáhľanej dobe spomaliť a zamerať svoju pozornosť na to, čo nám telo vraví, nebudeme nútený počúvať jeho „hlas“ po prepuknutí choroby. Boľavé hrdlo, vysoká teplota, či bolesti žalúdka sú zúfalými výkrikmi nášho tela o pomoc.

Verím, že propagovanie týchto desiatich bodov, samozrejme aj ich dodržiavanie, prispeje k zdraviu včelára, jeho rodiny, priateľov a tiež úplne neznámych ľudí. Tí totiž veria, že každý včelár je odborník a ak je ochotný sa s nimi deliť o svoje informácie, potom sú mu ochotní prispieť i vyššou čiastkou pri nákupe včelích produktov.